Социалната мрежа Фейсбук e плащала на хора, за да слушат и гласови записи
Това е петата голяма технологична компания през тази година, която беше принудена да признае за подобна практика.
Новината: Facebook е плащала на наети лица да слушат и да свалят като текст аудиоклипове, генерирани от потребители, използващи приложението на компанията Messenger, съобщава Bloomberg. Те не са разполагали с информация откъде са записани клиповете или как са били придобити, като някои от записите са били и твърде лични. Хората са били наемани, за да проверят дали софтуерът за изкуствен интелект на Facebook правилно е интерпретирал съобщенията, които според компанията не могат да бъдат проследени обратно към конкретните потребители. Говорител на Фейсбук е споделил пред Bloomberg че програмата е спряна преди малко повече от седмица.
Дежа ву: Тази история е почти идентична с разкритията които бяха направени за Amazon през април, Google и Apple през юли и Microsoft по-рано този месец. Във всеки един от тези случаи, компаниите не са разкривали тази дейност пред потребителите. Повечето от тях са ги прекратили в очакване на разследвания.
Кой е засегнат? Facebook заяви, че единствените засегнати потребители са тези, които са избрали опцията в приложението й Messenger, която позволява да бъдат смъквани в текстови вариант гласовите им чатове – услуга, която стартира през 2015 г. Никога обаче, не се е споменавало за човешкото участие в този процес.
Зад завесата: Фактът, че практиката да се ангажират хора, които да проверяват гласови записи и отговори е толкова повсеместна, показва, колко ограничен все още е изкуственият интелект в способността си да разпознава думи и значение (макар и да се подобрява). Освен това е напомняне, че при много услуги на изкуствения интелект все още стои армия от (обикновено ниско платени) работници за анализ на данни, които се трудят зад кулисите.