Замърсяването променя водата в океаните
Една снимка на фотографа на National Geographic Брайън Скери @brianskerry придоби широка популярност, след като беше публикувана в инстаграм профила на National Geographic.
Поглеждайки леко предпазливо към фотографа, пасаж на рибата Черен маргат (Black margate) се носи в стройна колона по течението на водата в морския резерват Хол Чан, Белиз. Тази защитена зона, разположена край рифа Амбергрис Кайе е създадена през 1987 г. и позволява на морския живот и екосистемите да процъфтяват през последните 30 години.
Повечето изследователите посочват, че поне 30% от океаните на Земята трябва да бъдат защитени, за да се запази здрава планетата, като към днешна дата са защитени само около 3%. Океанът е най-големият „консуматор” на въглерод на Земята, като поглъща въглерод и отделя в замяна кислород.
Тъй като рибите са заличавани в тревожни количества, естествените им хабитати се унищожават и увеличените количества на въглерод от изкопаеми горива правят морската вода кисела. В резултат океанът губи способността си да функционира ефективно. Създаването на повече морски защитени зони е полезно не само за рибите, но и за целия живот на Земята.
За да научите повече за изследването на океана и да разгледате още невероятне подводни снимки разгледайте сайта на фотографа тук.